„Ateities“ mokykloje – devynerius metus „Fiorentina“ klube dirbęs treneris

Prieš kelias savaites į „Seria A“ „Genoa“ klubą išvykusį Manuelę Cecicią „Ateities“ mokykloje keičia kitas specialistas iš Italijos Matteo Cioffi. Per savo karjerą jis net devynerius metus praleido „Fiorentina“ klube Italijoje, o jau šią savaitę atvyksta į Lietuvą.

 

 

Dalinamės su Jumis trenerio laišku visai FM „Ateitis“ bendruomenei:

„Aš esu laimingas, kad turiu galimybę aplankyti ir atrasti šią naują realybę, tokį gražų miestą kaip Vilnius ir naują šalį, kurioje futbolas auga kiekvieną dieną.

Man pasisekė žaisti šį gražų sportą profesionalioje bei pusiau profesionalioje lygoje net iki 32 metų amžiaus.

Šiuo metu esu įgijęs ir psichologijo išsilavinimą – socialinės psichologijos magistro laipsnis grupių ir organizacijų valdyme – tai mano ilgo darbo pasiekimas, kuris turėjo didelę įtaką tapti futbolo treneriu ir treneriuoti futbolo komandas.

Kadangi buvau žaidėjas, visada turėjau aistrą trenerio specialybei, todėl šią karjerą pradėjau iškart po to, kai pakabinau futbolo batelius.

Aš nuolatos domėjausi plačiau nei kiti mano futbolo draugai, mane domino, kokios paslaptys yra planuojant treniruotę, norėjau suprasti, kodėl turime treniruotis konkrečiu aspektu, man buvo įdomu studijuoti žmogaus kūno fiziologiją ir psichologiją, daryti spaudimą treneriams – uždavinėjau jiems tūkstančius ir tūkstančius klausimų, kad patenkinčiau savo smalsumą.

Futbolas yra sudėtingas sportas, susidedantis iš kelių aspektų, tačiau iš esmės tai yra puikus žaidimas, galintis sužavėti milijonus žmonių.

Man pasisekė, kad pradėjau savo trenerio karjerą „Fiorentina“ futbolo klube, kai buvau 33 metų ir buvau net 9 metus šio klubo narys.

Tais metais aš prisidėjau prie klubo augimo, padėdamas daugeliui žaidėjų įgyvendinti savo svajonę tapti ir išlikti profesionaliu žaidėju ir tapti klubo pasididžiavimu.

Tokie žaidėjai kaip Zaniolo, Mancini dabar žaidžiantys Italijos rinktinėje bei „AS Roma“, „Ranieri“, „Sottil Fiorentina“ klubuose bei U-21 nacionalinėje komandoje, Maistro persikėlė iš „Lazio“ į „Salernitana“ ir taip pat yra jaunimo rinktinės dalimi, Gabriele Gori iš „Fiorentina“ iškeliavo į “Arezzo”, Venuti taip pat žaidžia „Fiorentina“ futbolo klube.

Daugelis kitų tapo profesionaliais žaidėjais, tikiuosi, kad vis daugiau ir daugiau persikels į profesionalųjį futbolą, įskaitant ir Italijos „Serie A“.

Man patinka save apibūdinti kaip jaunųjų talentų įkvėpėją. Kiekvienas žaidėjas, esantis iš tokio profesionalių klubų kaip „Fiorentina“, turi talentą, kurį turėjo tobulinti. Nuo to laiko, kai berniukas pasirašo klube sutartį, skirtumas skiriasi nuo jo noro ir noro būti sėkmingu, jo mokymosi įgūdžių ir treniruočių valandų. Aš tikrai tikiu, kad tai daro didelę įtaką tikslų pasiekimui, kurie net nesusiję su futbolu.

Mano idėja, kaip tobulinti žaidėją, nėra susijusi su tam tikru modeliu, technika, o susijusi su žaidimo supratimo gerinimu, t.y. futbolo intelektu.

Žaidimo pagrindas yra 2 dalykai – pelnyti įvarčius ir nepraleisti priešininkų įvarčio ar bent jau įmušti vienu įvarčiu daugiau nei varžovai.

Norėčiau pabrėžti tai, kas akivaizdžiai akivaizdu, ir kuo aš absoliučiai tikiu, tuo metu dauguma akademijų ir trenerių, kurie daugiausia dėmesio skiria laimėti rungtynes, norėdami išlaikyti turimą persvarą, praradome žaidėjus, kurie galėjo žaisti 1 prieš 1, nes jie turėjo žaisti dviem prisilietimais prie kamuolio ir perdavimais kitiems. Grįžę atgal, kad išlaikytume persvarą, praradome žaidėjus, kurie galėjo pasižymėti, nes jie buvo susitelkę ugdyti gynėjus, galinčius sukurti žaidimą.

Žaidėjas turi sugebėti valdyti žaidimą visais aspektais: erdve, laiku, priešininkais, komandos draugais.

Tam jis turi patobulinti suvokimo, numatymo, sprendimų priėmimo ir vykdymo įgūdžius.

Mąstantis žaidėjas negali egzistuoti, nes neturi laiko galvoti, jis turi greitai suvokti ir suprasti, kas vyksta žaidimo metu.

Pasinaudodamas šiais protiniais įgūdžiais, žaidėjas turi būti išmokytas visų savo techninių įgūdžių (praeiti, valdyti, smūgiuoti, kontroliuoti kamuolį, nukreipti ir t.t.) ir, be to, individualios taktikos.

Taip pat svarbūs protiniai įgūdžiai. Mano įsitikinimu, profesionalus žaidėjas turi būti: atsparus ir turiu omenyje, kad gali išspręsti problemas ir panaudoti jas kaip galimybę tobulėti, žiūrėdamas į save: ką galėčiau padaryti geriau; palaikantis, nes futbolas tai būrio žaidimas; pasiaukojimo dvasia ir aistra žaidimui.

Tai yra pagrindiniai aspektai, kurie mane veda pirmyn, ir principai, kuriuos bandau perteikti savo treniruojamiems berniukams.

Matteo Cioffi.